Jak zacząć swoją przygodę w branży filmowej?
- by Nieaxel
Praca w branży filmowej
Praca w branży filmowej wydaje się czymś wyjątkowym. Okazuje się jednak, że w Polsce znacznie łatwiej się tu dostać niż w Hollywood. Śmiechy na bok. Warunki nie są proste, ale ofert pracy w tej branży na rynku nie brakuje. Przede wszystkim bowiem powinniśmy uświadomić sobie, jak wiele osób odpowiedzialnych jest za tworzenie filmu. Reżyser, scenarzysta i asystenci grają tu pierwsze skrzypce. W kolejności stoi grupa aktorów. Mniej lub bardziej znanych odtwórców głównych ról. Tuż za nimi są statyści, których czasami potrzeba naprawdę wielu. Wśród zawodowców należy wymienić kaskaderów, choreografa, kierowników produkcji. Do tego dochodzą operatorzy kamer, światła i dźwięku oraz montażyści. Im bardziej skomplikowana produkcja, tym dłuższa lista zaangażowanych w nią osób. Są oczywiście i produkcje mniej angażujące. Mimo to krótki film do reklamy też wymaga sztabu zatrudnionych. Nie inaczej jest z serialami, czy filmami kręconymi na zamówienie. Coraz częściej zdarza się, że przedsiębiorstwa zamawiają filmy i spoty reklamowe do własnej promocji. Branża filmowa ma się coraz lepiej. Na rynku istnieje wiele prywatnych wytwórni filmowych posiadających duże możliwości. Nowoczesne technologie i sprzęt wysokiej jakości pozwalają konkurować im z profesjonalnymi studiami. Firmy takie często poszukują osób zainteresowanych współpracą. Na początek zatem warto przejrzeć aktualne oferty pracy w Gdańsku. Może już dziś trafi się coś z branży filmowej?
Jakie trzeba mieć kwalifikacje do branży filmowej?
Tak naprawdę nie ma prawidłowej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Branża filmowa składa się z wielu grup zawodowych. Każda z nich to inne kwalifikacje, umiejętności i wymagania. Warto zainwestować w stosowne wykształcenie. Jednak karierę w tej branży można zrobić także bez niego. Nie jest to jednak kariera od Kopciuszka do królewny w jedną noc. Najważniejsze osoby zarządzające planem to często znane nazwiska. Na to należy zapracować sobie długą i obfitą w osiągnięcia karierą. Aktorzy to osoby, które często przejmują zawód pokoleniowo. W branży pojawia się też wielu absolwentów szkół filmowych i teatralnych. Tu wymagane są predyspozycje i umiejętności. Nie dotyczą one statystów, którzy często wynajmowani są do pomniejszych ról. Dzień na planie filmowych płatny jest zazwyczaj na miejscu, po zakończeniu zdjęć. Stawka zależy często od czasu i ilości ujęć. Kolejną dużą grupę pracowników na planie filmowych stanowią operatorzy sprzętu i scenarzyści. Do ich zadań należy filmowanie, nagrywanie dźwięku i zapewnienie jak najlepszych ujęć. Na miejscu konieczni są specjaliści od oświetlenia i scenarzyści. Do tego cała gama osób wspomagająca i asystująca. Każda z nich ma inne kwalifikacje. Często ich wykształcenie nie jest związane z branżą. Liczy się umiejętność współpracy i prezentowane doświadczenie. Wiele osób może liczyć na stałą współpracę ze studiem filmowym. Zwłaszcza jeśli ich produkcja jest stała. Zatrudnienie w branży filmowej znajdą tam przedstawiciele wielu zawodów. Konieczni będą operatorzy sprzętu, ale też wizażyści, fryzjerzy, czy osoby do prac fizycznych.
Czy każdy może pracować w filmie?
Każdy może pracować w filmie. Czasami jest to dążenie do celu z lat młodości. Czasami dzieło przypadku. Dużo zależy od roli, jaką widzimy dla siebie na planie filmowym. Z pewnością niezwykle trudno jest zostać aktorem w znanych produkcjach. Warto jednak zacząć od reklam i spotów. Tu najłatwiej dostać się z zewnątrz poprzez agencje filmowe. Wyszukują one odpowiednie do potrzeb filmu osoby niemal wprost z ulicy. Odpowiednie kwalifikacje w postaci szkoły filmowej lub teatralnej znacznie ułatwiają sprawę. Znajomość branży pozwala na szybkie zdobywanie doświadczenia. Aktorzy teatralni często trafiają na plany filmowe. Podobnie jest z operatorami kamer i dźwięku. Znajdują oni zatrudnienie w studiach telewizyjnych i filmowych. Często wykonują pracę dla agencji reklamowych przy kręceniu spotów. Pracę w filmie można wykonywać także jako montażysta. Komputery sprawiły, że dziś nie jest do tego wymagany specjalistyczny sprzęt. A przynajmniej cena koniecznego stała się bardziej przystępna dla amatorów tego zawodu. Montażysta konieczny jest i w dużych i w najmniejszych produkcjach. W dużej części odpowiada za produkt finalny. Tu pracę znaleźć mogą także amatorzy zawodu. Często jednak wymagane jest doświadczenie i umiejętności.
Ile można zarobić w branży filmowej?
Tu wszystko zależne jest od wielu czynników. Przede wszystkim od rodzaju wykonywanej pracy. Bo nawet przy najprostszym filmie jest co robić. Na pewno satysfakcjonującą gażę otrzyma znany aktor, nawet jeśli gra tylko w spocie reklamowym. Praca statystów najczęściej wyceniana jest w dniówkach. Tu można liczyć na kwoty od 200 zł za dzień na planie. Czas pracy zależy od rodzaju produkcji i wymagań reżysera. Ekipa techniczna rozliczana jest także różnorodnie. Koszty filmu ściśle związane są z jego budżetem. Stąd stawki nie są zawsze stałe. Nie mniej zarobki w branży filmowej przekraczają średnią krajową. Wskazują na to branżowe aktualne oferty pracy w Gdańsku. Tu też warto poszukać swojej wymarzonej pracy na planie filmowym. Z pewnością nie jest to łatwe zadanie. Jednak wysokie zarobki i dobre warunki pracy potrafią skusić niejednego kandydata. Warto pamiętać, że branża filmowa to wiele zawodów pokrewnych. Zatrudnienie znajdują tu nie tylko ludzie związani z filmem bezpośrednio. To pole do działania dla montażystów, budowlańców, montażystów, specjalistów IT, elektryków i innych osób. Każda z nich ma swój udział w powodzeniu całego projektu. Branża z pewnością przyciąga. Przyciąga jej specyfika i pozorna niedostępność. Wydawać się wszak może, że praca przy filmie zarezerwowana jest dla wybrańców. Okazuje się jednak, że do branży można wejść tylnymi drzwiami. Często przez przypadek. Często przez upór i umiejętność osiągania celu.
Praca w branży filmowej Praca w branży filmowej wydaje się czymś wyjątkowym. Okazuje się jednak, że w Polsce znacznie łatwiej się tu dostać niż w Hollywood. Śmiechy na bok. Warunki nie są proste, ale ofert pracy w tej branży na rynku nie brakuje. Przede wszystkim bowiem powinniśmy uświadomić sobie, jak wiele osób odpowiedzialnych jest za…