Rentier – kto to jest?

wynajem

Rentier to ktoś, kto zarabia na życie, zarabiając odsetki od powierzonego komuś kapitału lub papierów wartościowych. Nazywa się to dochodem pasywnym. Pochodzą one z kapitału posiadanego przez rentierów, odsetek od papierów wartościowych czy lokat bankowych. Zysk rentiera może również pochodzić z wynajmu posiadanej przez niego nieruchomości. Niektórzy latami budują swoją markę i pozycję na rynku, a potem chcą ją sprzedać, bo doszli do wniosku, że chcą żyć z pasywnego dochodu. W takich przypadkach często decydują się zostać rentierami.

Po co ten zawód? Rentier jest ogólnie uważany za kogoś, kto utrzymuje się z wynajmu domu lub mieszkania. W rzeczywistości jednak korzysta z różnych pasywnych inwestycji, dzięki czemu nie musi prowadzić biznesu ani chodzić do pracy. Wystarczyło mu mądrze zainwestować swój kapitał i móc żyć z odsetek. Wydaje się to proste, ale czy rzeczywiście tak jest? Wszystko zależy od rodzaju inwestycji, ale zawsze doradzamy klientom zbudowanie portfela w celu ograniczenia ryzyka.

Jak zostać rentierem?

Niektóre osoby dostaną mieszkanie lub spadek po rodzinie i będą mogły zainwestować otrzymane w ten sposób pieniądze. To jednak rzadkość, ale prawie każdy pracujący Polak ma realną szansę na zostanie rentierem. Tylko trochę. Jednocześnie konieczna jest regularna analiza rynku nieruchomości, aby zrozumieć trendy i najkorzystniejsze pozycje.

Jednak podstawowym warunkiem bycia rentierem jest świadomy nawyk suwerennej decyzji i systematycznego inwestowania. Co ważne, opłaca się rozwijać ten nawyk nawet po osiągnięciu upragnionych celów. Regularny dochód pasywny zapewnia pewną swobodę finansową i inwestuje część kwoty w ryzykowne, ale potencjalnie bardziej lukratywne inwestycje, takie jak fundusze inwestycyjne.

Dlaczego warto zostać rentierem?

Wolność finansowa, wynajem, dochód pasywny – dzisiaj wiemy (słusznie), że brzmi to zbyt pięknie, aby mogło być prawdziwe. Horda oszustów obiecujących szybkie i łatwe bogactwa czyni nas cynicznymi i nieufnymi. Jednak, jak zaraz pokażę, wielu z nas może osiągnąć wolność finansową i zarabiać na życie z naszego portfela aktywów. Niestety droga nie jest ani szybka, ani łatwa. Wymaga cierpliwości i dyscypliny. W tym artykule pokażę Ci, jak obliczyć swoje cele finansowe i ile pieniędzy potrzeba, aby zostać rentierem. Wyjaśnię również, które dane wejściowe są krytyczne dla obliczeń. Warto zauważyć, że nawet najmniejsza modyfikacja może zmienić wynik o setki tysięcy złotych. Omówię, ile powinien być dla nas wart dożywotni abonament na Netflix lub inne abonamenty. Zobaczymy też, że nawet emerytury głodowe z ZUS stanowią pokaźny portfel.

Rentier to ktoś, kto zarabia na życie, zarabiając odsetki od powierzonego komuś kapitału lub papierów wartościowych. Nazywa się to dochodem pasywnym. Pochodzą one z kapitału posiadanego przez rentierów, odsetek od papierów wartościowych czy lokat bankowych. Zysk rentiera może również pochodzić z wynajmu posiadanej przez niego nieruchomości. Niektórzy latami budują swoją markę i pozycję na rynku,…