TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE w celach statystycznych. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zrozumiałem. Nie pokazuj więcej tego komunikatu.

Filmy

Wyświetl: Wszystkie filmy Filmy konkursowePokazy specjalneKrzysztof Kieślowski in memoriamPrzegląd filmów Pawła Woldana11 edycja12 edycja13 edycja14 edycja15 edycjaKrótkie Formy
 • Autobus z napisem 'Koniec'

  Polska, 1971
  reż. Mariusz Walter
  27 min

  Twórcy filmu przyglądają się kolarzom startującym w Wyścigu Pokoju, który rozgrywany corocznie w maju, był wielkim wydarzeniem sportowym i propagandowym w czasach PRL. Bohaterem obrazu jest duński zawodnik jadący na końcu stawki, tuż przed autobusem z napisem "Koniec".

 • Będziesz legendą, człowieku

  Polska, 2012
  reż. Marcin Koszałka
  77 min

  Film odsłania kulisy Euro 2012. Kamera towarzyszy polskim piłkarzom przez 24 godziny na dobę, docierając w miejsca i rejestrując momenty, jakich nigdy nie udało się pokazać żadnej stacji telewizyjnej. Chwile słabości, triumfu, rozczarowania - po raz pierwszy, bez cenzury, prezentowane są z perspektywy samych piłkarzy, a zwłaszcza Damiena Perquisa i Marcina Wasilewskiego.

 • Biała ziemia

  USA, 2013
  reż. Christian Jensen
  20 min

  Tysiące zdesperowanych dusz przybywa do Ameryki Północnej w poszukiwaniu pracy na polach naftowych. Obraz, nominowany w tym roku do Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny, jest opowieścią o boomie naftowym oglądanym oczami trojga dzieci i ich matki, biednych imigrantów, którzy walczą z okrutną zimą w Północnej Dakocie oraz odkrywają motywy niewinności, domu i Amerykańskiego Snu.

 • Bramy baranka

  Litwa, 2014
  reż. Audrius Stonys
  44 min

  Chrzest – mistyczny moment dołączenia do wspólnoty, ale i wkroczenia w odmienną rzeczywistość. Gesty i znaki, niewidzialny dotyk Boga. Film o cudzie chrztu, próba objęcia umysłem tajemnicy ducha i wieczności. Obraz o człowieku stojącym u bram wieczności i Bogu wskazującym drogę, nawet w najciemniejszą noc.

 • Deep Love

  Polska, 2013
  reż. Jan P. Matuszyński
  84 min

  Obraz ten opowiada historię pewnego siebie sześćdziesięciolatka, człowieka bardzo aktywnego, znakomitego nurka, który w wyniku udaru mózgu zostaje sparaliżowany. Janusz, dzięki rehabilitacji i wsparciu swojej partnerki Joanny, zaczyna się poruszać i coraz sprawniej funkcjonować. Wciąż jednak ma poważne problemy z porozumiewaniem się. Jedyną osobą, która go rozumie jest Joanna i to ona staje się tłumaczem między bohaterem a światem. Tym, co mobilizuje Janusza i motywuje do dalszej walki jest wielkie marzenie o ponownym nurkowaniu. Jest to jednak poważne zagrożenie dla jego zdrowia i życia.

 • Departament IV

  Polska, 1996
  reż. Krzysztof Krauze, Jerzy Morawski
  53 min

  Film obrazujący metody działania Departamentu IV MSW, którego zadaniami były: inwigilacja i działania "operacyjne" skierowane przeciwko klerowi rzymskokatolickiemu. Ksiądz Czesław Sadłowski oraz anonimowi funkcjonariusze MSW i SB mówią o różnorodności form postępowania: od przyjacielskich, z pozoru, rozmów, poprzez pozyskiwanie informatorów aż po prowokację i zbrodnię. W filmie wykorzystano fragmenty nagrań archiwalnych, w których kpt. Piotrowski, płk Pietruszka, gen. Płatek i gen. Ciastoń przedstawiają swoją wersję i ocenę zbrodni popełnionej na księdzu Jerzym Popiełuszce.

 • Dom na głowie

  Polska, 2013
  reż. Adam Palenta
  19 min

  Niezwykły obraz ukazujący życie rodzinne Wojciecha Zamecznika (1923-1967), znanego polskiego architekta, scenografa i plakacisty. Film powstał dzięki prywatnym archiwom artysty, który uwielbiał rejestrować za pomocą kamery i aparatu życie rodzinne, spotkania ze znajomymi i wspólne wyjazdy na łono natury. „Dom na głowie” to nie tylko interesujące spojrzenie na życie codzienne Wojciecha Zamecznika, ale też rzadka możliwość ujrzenia rzeczywistości PRL-u lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Film uzupełniony jest pracami graficznymi i eksperymentalnymi materiałami, nigdy wcześniej niepublikowanymi.

 • Dziewczyny z Szymanowa

  Polska, 1997
  reż. Magdalena Piekorz
  29 min

  Dokument, nagrodzony Brązowym Lajkonikiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym, przedstawia historię i czasy współczesne Liceum Sióstr Niepokalanek w Szymanowie. Ukazuje życie uczących się w szkole dziewcząt, które często obfituje w rygor, kontrole i nieustanne porządki. Dlatego dla wielu wychowanek najradośniejsze są chwile pożegnania szkoły.

 • Fechmistrz

  Polska, 1980
  reż. Bogdan Dziworski
  12 min

  Wielowarstwowa opowieść o Władysławie Kurpiewskim, trenerze, który całe swoje życie poświęcił szermierce i wychowywaniu kolejnych pokoleń polskich olimpijczyków. Obraz Bogdana Dziworskiego był wielokrotnie nagradzany na Międzynarodowych Festiwalach Filmów Sportowych.

 • Jestem Kuba

  Norwegia, 2014
  reż. Åse Svenheim Drivenes
  56 min

  Po bankructwie rodzinnej firmy rodzice dwunastoletniego Kuby i ośmioletniego Mikołaja rozwiedli się i wyjechali z Polski w poszukiwaniu pracy. Tytułowy bohater musi szybko dorosnąć i zaopiekować się swoim młodszym bratem. Wraz z upływem czasu nastolatek odrzuca wielką odpowiedzialność, jaka spadła na jego barki. Sytuacja staje się krytyczna, kiedy Kuba trafia przed oblicze sądu dla nieletnich oskarżony o wandalizm. Rodzina zostaje zmuszona do podjęcia ważnych życiowych decyzji.

 • Jurek

  Polska, 2014
  reż. Paweł Wysoczański
  73 min

  Sylwetka najsławniejszego polskiego himalaisty Jerzego Kukuczki, który zginął podczas wspinaczki na Lhotse. Twórca filmu nie skupia się jednak na zagadce jego śmierci. Jest to obraz człowieka, który pnie się do góry – w sensie dosłownym, ale też metaforycznym i symbolicznym. Od pucybuta do milionera, od socjalistycznego pracownika po gwiazdę międzynarodowych mediów. Obraz człowieka skromnego, wyrazistego, kochającego góry. Rozmowy z rodziną i przyjaciółmi, archiwalia, zdjęcia, nagrania, fragmenty programów telewizyjnych i wywiadów składają się na portret całego środowiska himalaistów lat 80. ubiegłego wieku i czasów, w jakich żyli.

 • Kontrwywiad

  Polska, 1994
  reż. Krzysztof Krauze
  27 min

  Krzysztof Krauze i Jerzy Morawski powracają do tematu zagadkowej śmierci opozycyjnego działacza Stanisława Pyjasa. W filmie pojawiają się wypowiedzi funkcjonariuszy SB wyraźnie wskazujące, że śmierć krakowskiego studenta nie była przypadkowa. „Zginął, gdyż wiedział za dużo” – mówi jeden z nich. Śmierć Stanisława Pyjasa miała być przestrogą dla młodych opozycjonistów.

 • Macedończyk

  Polska, 2013
  reż. Petro Aleksowski
  46 min

  Reżyser filmu odwiedza rodzinne strony ojca w północnej Grecji. Stamtąd dziewięcioletni Mito Aleksowski został wywieziony podczas wojny domowej wraz z innymi dziećmi macedońskimi do Polski. Grecy nigdy nie pozwolili wrócić im do ojczyzny. Bohater filmu, mieszkający od lat w Gdańsku, docenia to, co zrobiono dla niego w Polsce. Nie może się jednak pogodzić z krzywdą, jaką wyrządzili mu Grecy, rozdzielając go na zawsze z ukochaną mamą. W jego sercu wciąż żywe są: tęsknota, żal i uczucie upokorzenia. Do dziś bohater filmu nie posiada żadnego obywatelstwa i czuje się obcy wszędzie.

 • Miejsce dla każdego

  Belgia, 2014
  reż. Angelos Rallis, Hans Ulrich Gössl
  60 min

  Twórcy filmu zabierają nas do wioski w Rwandzie. Dwadzieścia lat po zbrodniach wojennych jej mieszkańcy, pochodzący z wrogich plemion Tutsi i Hutu, żyją obok siebie. Dzięki obrazowi, który był realizowany ponad 4 lata, mamy szansę przyjrzeć się ich wzajemnym relacjom. Poznajemy przedstawicieli młodego pokolenia, którzy zmagają się z trudną przeszłością, lecz chcąc funkcjonować w teraźniejszości muszą wybaczać. Nie jest to łatwe, kiedy mordercy i ocaleni mieszkają po sąsiedzku.

 • Miód na rany

  Wielka Brytania, 2014
  reż. Iulia Stoian
  30 min

  Smutna, ale i krzepiąca opowieść o albańskich kobietach, które straciwszy mężów na wojnie w Kosowie zmuszone są ponownie odnaleźć swoje miejsce w życiu. Kobiety te były świadkami egzekucji przeprowadzanych na ich mężach. Obecnie nie mogą powtórnie wyjść za mąż ani prowadzić niezależnego życia. W gojeniu wojennych ran pomaga im fizyczna praca przy hodowli pszczół, a także bliskość natury i wsparcie innych kobiet.

 • Mundial. Gra o wszystko

  Polska, 2012
  reż. Michał Bielawski
  96 min

  Mistrzostwa "Espana '82" były ostatnim sukcesem reprezentacji Polski na piłkarskich mistrzostwach świata. Na moment zapomniano, że tłem sportowego spektaklu są surowe prawa stanu wojennego, cenzura, wojsko na ulicach, więzienia zapełnione opozycjonistami. Występ piłkarzy był tak udany, że nazwano go "najpiękniejszym serialem stanu wojennego". "Mundial. Gra o wszystko" to dokumentalna opowieść o sporcie i polityce w warunkach stanu wojennego.

 • Nadejdą lepsze czasy

  Polska, Dania, 2014
  reż. Hanna Polak
  95 min

  Tylko osiemnaście kilometrów od Kremla i Placu Czerwonego jest swałka, czyli rosyjskie wysypisko śmieci. Akcja filmu rozgrywa się na największym wysypisku śmieci w Europie, które ma wysokość siedemnastopiętrowego budynku i ponad dwa kilometry długości. Jest to otoczony murem obszar, na teren którego nikt nie może się przedostać – z wyjątkiem śmieciarek, które wjeżdżają i wyjeżdżają z przerażającą regularnością robota. A jednak nie tylko śmieciarki przenikają na ten ogrodzony teren – żyją tu ludzie, jest ich około tysiąca, najuboższa, pozbawiona wszelkich środków do życia grupa społeczna Rosji. Jedenastoletnia Jula, bohaterka filmu, jest jedną z takich osób. Tu toczy się jej życie i tu marzy o jednym, o wyrwaniu się z wysypiska.

 • Nie widzą zła

  Holandia, 2014
  reż. Jos de Putter
  72 min

  Niezwykła opowieść o trzech sędziwych małpach żyjących w domu spokojnej starości. Obraz ukazuje relacje pomiędzy szympansami i ludźmi na przestrzeni lat. Cheeta – jest ostatnią żyjącą gwiazdą z epoki filmów o Tarzanie. Kanzi – to według powszechnej opinii najmądrzejsza małpa na naszej planecie, która zamawia śniadanie poprzez ekran komputera i szczotkuje zęby używając iPada. The Crippled – jest częściowo sparaliżowana w wyniku kosmicznych eksperymentów, w których uczestniczyła.

 • Niepowstrzymani

  Polska, 2015
  reż. Bartosz M. Kowalski
  73 min

  Opowieść o wielkiej pasji, prawdziwej determinacji i sile przyjaźni. Bohaterami filmu są trzej gracze drużyny futbolu amerykańskiego Seahawks Gdynia. Sebastian, Marcin i Krzysztof – trzech różnych zawodników, trzy różne osobowości. Łączy ich sportowa pasja. Dla swojej drużyny walczącej o tytuł Mistrza Polski są w stanie zrobić wszystko. Jest wiele rzeczy, które ich dzielą, ale gra dla jednej drużyny sprawia, że znikają wszelkie podziały i bohaterowie rozumieją się wzajemnie. Obraz ukazuje fenomen istnienia tego sportu w Polsce, ale obserwacja futbolowych zmagań w drodze do zwycięstwa jest jednak tylko tłem opowieści.

 • Nigdy więcej: Opowieść o rewolucji

  Syria, Turcja, USA, 2013
  reż. Matthew VanDyke
  15 min

  Filmowa opowieść o walce o wolność w Syrii widzianej oczami dwójki młodych bohaterów. 32-letni Mowya jest przywódcą rebeliantów, a 24-letnia Nour dziennikarką. Twórca filmu jasno i zwięźle pokazuje, dlaczego Syryjczycy walczą o wolność z reżimem prezydenta Assada. Mówią o tym bohaterowie, których życie zostało wywrócone do góry nogami i rozdarte przez wojnę. Obraz obfituje w pełne dramatyzmu ujęcia ukazujące wojenną grozę.

 • Obiekt

  Polska, 2015
  reż. Paulina Skibińska
  14 min

  Kreacyjny obraz akcji poszukiwawczej, rozgrywającej się w przestrzeni dwóch światów - na lodowej pustyni oraz pod wodą. Film jest opowiadany z punktu widzenia ekipy ratunkowej, nurka wkraczającego do podlodowego świata oraz zwykłych ludzi, oczekujących na brzegu.

 • One Man Show

  Polska, 2013
  reż. Jakub Piątek
  53 min

  Bohater filmu, 33-letni Marcin, jest aktorem, który nie zagrał jeszcze znaczącej roli w ważnym filmie. Całe swoje życie podporządkował marzeniu o byciu wielkim aktorem, podobnie jak jego idol Robert de Niro. Walczy pomimo frustracji i problemów. Każdego roku spędza 6 tygodni w Norwegii pracując przy zbiorach marchwi i ziemniaków. Zarobione tam pieniądze dają mu względną niezależność finansową. Film pokazuje rok z życia bohatera. „One Man Show” to słodko-gorzki obraz, łączący dokumentalną obserwację i szczere wyznania nieznanego aktora.

 • Papa Stamm

  Polska, 1978
  reż. Krzysztof Rogulski
  57 min

  Fabularyzowany dokument poświęcony charyzmatycznej postaci polskiego sportu Feliksowi Stammowi, znanemu na całym świecie długoletniemu trenerowi bokserskiej kadry narodowej. Pojawia się on zarówno w autentycznych materiałach dokumentalnych, jak i w wypowiedziach jego najsłynniejszych wychowanków oraz w inscenizacjach, w których Stamma gra aktor, pięściarzy zaś - oni sami, współcześni, nie odmładzani charakteryzacją.

 • Pieśń pasterza

  Armenia, Polska, 2014
  reż. Vahram Mkhitaryan
  30 min

  Bohaterem tego wzruszającego dokumentu jest niewidomy pasterz Chaczik, żyjący w wysokich górach w Armenii. Każdego dnia samodzielnie wypasa kozy na stromych stokach i opiekuje się rodziną. Największy dramat spotyka go, gdy jego jedyny syn traci wzrok i musi wyjechać do szkoły dla niewidomych w Erywaniu. Bohater staje przed trudnym dylematem: pozostać przy dotychczasowym, pasterskim życiu, czy wyjechać za synem do stolicy kraju? Film porusza pięknem przyrody i refleksją nad niespotykaną siłą człowieka.

 • Punkt wyjścia

  Polska, 2014
  reż. Michał Szcześniak
  26 min

  Aneta, bohaterka filmu, zbuntowała się w wieku 19 lat. Do więzienia trafiła za morderstwo. Dziewięć lat później, odsiadując wyrok, podejmuje pracę opiekunki. Codziennie wyjeżdża poza mury więzienia do domu spokojnej starości, żeby opiekować się chorą na reumatyzm od dzieciństwa panią Heleną. Starsza kobieta jest zafascynowana Anetą. Rozmowy z podopieczną uświadamiają bohaterce, jak wiele w życiu posiada i pozwalają uwierzyć w siebie przed ciężką próbą, jaka ją czeka.

 • Rozpruwacz

  Meksyk, 2013
  reż. Gabriel Serra Arguello
  30 min

  Tytułowy bohater filmu pracuje w rzeźni od 25 lat. Codziennie, sześć dni w tygodniu, uśmierca setki byków. Ciągle obcuje ze śmiercią. Ta bliska relacja zaczyna na niego silnie wpływać. W nocnych koszmarach role zaczynają się odwracać. Mężczyzna obawia się, że teraz zwierzęta zaczną mścić się na swoim oprawcy. Wstrząsające zdjęcia i świetna realizacja meksykańskiego filmu, nominowanego w tym roku do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej.

 • Sen o Warszawie

  Polska, 2014
  reż. Krzysztof Magowski
  107 min

  Biograficzny film o Czesławie Niemenie, ikonie polskiej muzyki rozrywkowej, który powstał w 10. rocznicę śmierci artysty. Opowiadają o nim przyjaciele i bliscy. Wyłania się ze wspomnień sylwetka utalentowanego muzyka, który nie wahał się, w imię swoich ideałów, rezygnować w różnych momentach życia z odcinania kuponów od własnej popularności. Był uwielbiany przez publiczność i raczej odrzucany przez ówczesne władze komunistyczne. Twórcy filmu śledzą losy bohatera od jego miejsca urodzenia w Starych Wasiliszkach, gdzie spędził dzieciństwo i młodość i gdzie stawiał swoje pierwsze muzyczne kroki w przykościelnym chórze. Film pokazuje także cenę, jaką Czesław Niemen musiał zapłacić za swoją karierę i niepoddawanie się określonym rygorom.

 • Spadł, umarł, utonął

  Polska, 1994
  reż. Krzysztof Krauze
  57 min

  7 maja 1977 roku przy ulicy Szewskiej 7 w Krakowie znaleziono zwłoki Stanisława Pyjasa, studenta Uniwersytetu Jagiellońskiego i współpracownika KOR. Ówczesne śledztwo nie objęło funkcjonariuszy SB. Dokument zrealizowany po 17 latach stawia pytania, które nadal pozostają bez odpowiedzi.

 • Superjednostka

  Polska, 2014
  reż. Teresa Czepiec
  20 min

  Superjednostka to ogromny blok mieszkalny w Katowicach zaprojektowany jako"maszyna do mieszkania". Na 15 piętrach budynku mieszka około 3 tysięcy ludzi. Windy zatrzymują się co trzecie piętro, więc mieszkańcy muszą przejść przez prawdziwy labirynt korytarzy i schodów, aby dostać się do swoich mieszkań. Bohaterami filmu są ludzie zamieszkujący wnętrze Superjednostki, przeżywający w niej ważne chwile swojego życia. Tu pulsują ich emocje, rodzą się oczekiwania i spełniają się, lub nie, ich pragnienia. 762 drzwi do mieszkań i 762 historie. My otwieramy, wraz z twórcami filmu, tylko kilka z nich.

 • TOTART, czyli odzyskiwanie rozumu

  Polska, 2014
  reż. Bartosz Paduch
  76 min

  Opowieść o gdańskiej formacji artystycznej TOTART, która swoimi obrazoburczymi i prześmiewczymi występami „rozsadzała” ponurą rzeczywistość PRL-u lat 80. ubiegłego wieku. Z TOTARTU wywodzą się takie postaci naszej kontr- i popkultury, jak: Paweł Końjo Konnak, Ryszard Tymon Tymański, Darek Brzóska Brzóskiewicz czy Paweł Paulus Mazur. Co z totartowych ideałów udało się uratować w skomercjalizowanej rzeczywistości po roku 1989? I co się właściwie stało z duchowym przywódcą i ideologiem TOTARTU Zbigniewem Sajnógiem, który odciął się od swojego dawnego środowiska, by ukojenia szukać w… sekcie Niebo?

 • Twarde sztuki

  Austria, 2014
  reż. Ruth Kaaserer
  80 min

  Bohaterkami filmu są młode amerykańskie kobiety uprawiające boks. Spędzają większość czasu w sali treningowej i stale szukają wyzwań, zarówno w ringu, jak i w codziennym życiu. Jaci i Tiffanie żyją od walki do walki, marząc o sportowych sukcesach. Tree porzuciła bokserską karierę i została kaskaderką. Wszystkie trzy funkcjonują w świecie zarezerwowanym dla mężczyzn, codziennie pokonując własne ograniczenia.

 • Ukraińcy

  Ukraina, 2015
  reż. Leonid Kanter, Iwan Yasniy
  86 min

  Twórcy filmu spędzili dwa miesiące u boku żołnierzy z korpusu ochotniczego oraz lokalnej armii broniących przez 242 dni międzynarodowego lotniska w Doniecku. W filmie odnajdujemy realistyczną relację z pierwszej linii frontu w jednej z najgorętszych stref wojennych we wschodniej Ukrainie. Ochotnicy walczący z rosyjskimi terrorystami pochodzą z różnych stron kraju, mają różne wykształcenie, ale łączy ich solidarność i pełne poświęcenie dla współtowarzyszy walki. Dzięki swojej sile i odwadze zyskali przydomek „ukraińskich cyborgów”.

 • Virunga

  Wielka Brytania, Kongo, 2014
  reż. Orlando von Einsiedel
  100 min

  Nominowany do Oscara obraz ukazuje niezwykłą historię grupy odważnych i oddanych strażników, którzy z poświęceniem własnego życia starają się uratować jeden z najwspanialszych parków narodowych na świecie  -  ostatniej ostoi goryli górskich. Film, wyprodukowany przez Leonardo DiCaprio, stanowi umiejętne połączenie dziennikarstwa śledczego z dokumentem.

 • Widok Krakowa

  Polska, 2013
  reż. Magdalena Piekorz
  59 min

  Bohaterem filmu jest znakomity poeta Adam Zagajewski. Przedstawia swoje literackie miasto, wspomina mistrzów i przyjaciół, opowiada o własnej drodze twórczej. Pejzaż miasta malują w równiej mierze archiwalne materiały filmowe, dawne zdjęcia miasta, jak i współczesne obrazy miejsc i ludzi.

 • Wyślę wam kartkę

  Polska, 2014
  reż. Anna Duda-Ziętek
  54 min

  "Muszę wierzyć Bogu, nie bać się, spiąć poślady i do przodu. Muszę wybaczyć ojcu, którego nie obchodzę ani ja, ani mama. No i chciałabym, żeby ta moja mama sobie kogoś znalazła, bo jak będę miała chłopaka, to przecież nie będziemy się przytulać we troje." Poruszający, bardzo osobisty, a jednocześnie zabawny pamiętnik szesnastoletniej, chorej na raka, Ady.

 • Znaleźć, zobaczyć, pochować

  Polska, 2001
  reż. Magdalena Piekorz
  26 min

  W miasteczku Srebrenica Serbowie zamordowali 10 tysięcy muzułmańskich mężczyzn i chłopców. Szczątki wielu z nich nie zostały dotąd zidentyfikowane i godnie pochowane. Poruszający film opowiada o tym, o czym wielu Bośniaków chciałoby już zapomnieć. Matki i żony pomordowanych przyjeżdżają do Centrum Pamięci w Srebrenicy. Oglądają poskładane szkielety. Całe we łzach opowiadają o swoich tragicznych przejściach, snach i smutnym teraz życiu. O obowiązku, który muszą wypełnić, zgodnie z nakazem Koranu.

Gdańsk DocFilm Festival
ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk

© 2013-16 Gdańsk DocFilm Festival

realizacja: Studio-a-Propos