TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE w celach statystycznych. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zrozumiałem. Nie pokazuj więcej tego komunikatu.

Filmy

Wyświetl: Wszystkie filmy Filmy konkursowePokazy specjalne11 edycja12 edycja13 edycja14 edycja15 edycjaKrótkometrażowe Filmy FabularneFilmy Macieja PieprzycyIrena Kamieńska in memoriam
 • Dzień za Dniem

  Polska, 1988 | reż. Irena Kamieńska | 16 min

  Wstrząsająca opowieść o dwóch kobietach, bliźniaczkach, zatrudnionych w katowickim przedsiębiorstwie "Transbud". Od początku lat 50. pracują przy transporcie i rozładunku cegły. Smutny bilans pracowitego życia, w którym po dawnym zapale i marzeniach pozostało tylko bardzo blade wspomnienie, wypierane przez codzienne doświadczanie biedy i beznadziei. Jeden z krytyków napisał, że oglądając film odczuwa się beznadziejność sytuacji bohaterek, od której nie ma ucieczki.

  Data pokazu:

  01.06

  Godzina:

  14:17

  Miejsce:

  Sala BHP

 • Głosy z Daleka

  Polska, 1992 | reż. Irena Kamieńska | 43 min

  Zrealizowany wspólnie z Andrzejem Piekutowskim obraz ukazujący losy Polaków zesłanych w 1940 roku do Kazachstanu. Praca w kołchozach, surowe zimy, nieustanny głód i brak kontaktu z rodzinami w Polsce doprowadziły wielu z nich do skrajnego wyczerpania fizycznego i psychicznego. Umierali często w osamotnieniu, nędzy i braku jakiejkolwiek nadziei. Kiedy w siedzibach NKWD nakłaniano tych, którzy przeżyli do zmiany obywatelstwa z polskiego na rosyjskie, wiedzieli, że dokument z napisem "Polak" jest ostatnią nicią łączącą ich z ojczystym krajem.

  Data pokazu:

  01.06

  Godzina:

  14:33

  Miejsce:

  Sala BHP

 • Robotnice

  Polska, 1980 | reż. Irena Kamieńska | 16 min

  Głośny obraz o pracownicach Krośnieńskich Zakładów Przemysłu Lniarskiego, nagrodzony Grand Prix - „Złotym Smokiem” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie. Film Kamieńskiej przedstawia codzienne obowiązki i problemy tytułowych kobiet, które musiały pracować w warunkach przypominających zakład karny. Porażający obraz, o którym pisała Maria Malatyńska: "Twarz, ręce, stopy rzucone nagle przed oczy widzów mówią więcej o traktowaniu człowieka, niż by powiedziały najbardziej nawet płomienne przemówienia rejestrowane na wiecu."

  Data pokazu:

  01.06

  Godzina:

  14:00

  Miejsce:

  Sala BHP

Gdańsk DocFilm Festival
ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk

© 2013-16 Gdańsk DocFilm Festival

realizacja: Studio-a-Propos