TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE w celach statystycznych. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zrozumiałem. Nie pokazuj więcej tego komunikatu.

Filmy

Wyświetl: Wszystkie filmy Filmy konkursowePokazy specjalne11 edycja12 edycja13 edycja14 edycja15 edycjaKrótkometrażowe Filmy FabularneFilmy Macieja PieprzycyIrena Kamieńska in memoriam
 • Jestem Mordercą…

  Polska, 1998 | reż. Maciej Pieprzyca | 51 min

  Reżyser powraca po blisko ćwierć wieku do sprawy śląskiego wampira Zdzisława Marchwickiego. Stawia pytanie: czy na pewno był winny? Wykrycie i schwytanie "wampira", który dokonał łącznie 20 zamachów pozbawiając życia 14 kobiet, było dla katowickiej policji sprawą najważniejszą. Akcję opatrzono kryptonimem "Anna", od imienia pierwszej ofiary. Ujęto Zdzisława Marchwickiego, a także jego braci Jana i Henryka, siostrę, siostrzeńca i kuzyna. W 1974 roku w pokazowym procesie Zdzisława i Jana skazano na karę śmierci i wyrok wkrótce wykonano. Henryk otrzymał karę 25 lat więzienia. Wyszedł po 20 latach i głęboko przekonany o niewinności Zdzisława podjął próbę oczyszczenia imienia braci i swojego. Czy miał do tego podstawy? Film stara się odpowiedzieć na to pytanie.

  Data pokazu:

  02.06

  Godzina:

  15:00

  Miejsce:

  Sala BHP

 • Przez Nokaut

  Polska, 1995 | reż. Maciej Pieprzyca | 30 min

  Dokument poświęcony tragicznym losom znakomitego polskiego boksera Leszka Błażyńskiego, mistrza Europy i dwukrotnego brązowego medalisty olimpijskiego, który w 1992 roku popełnił samobójstwo pozostawiając dwóch dorastających synów. Wcześniej, pomimo długotrwałej walki o życie, w wyniku poważnych obrażeń, jakich doznała podczas tragicznego wypadku, zmarła jego żona. Życie Błażyńskiego było mieszaniną sukcesów i katastrof. Film opowiada o tym jak rozpacz powoli pochłania kogoś, dla kogo grano Mazurka Dąbrowskiego, a szampan lał się strumieniami. Film dyplomowy Macieja Pieprzycy.

  Data pokazu:

  02.06

  Godzina:

  14:00

  Miejsce:

  Sala BHP

 • Zostanie Legenda

  Polska, 1998 | reż. Maciej Pieprzyca | 28 min

  Opowieść o węgierskiej wsi Derenk, zamieszkałej niegdyś przez Polaków, którzy 300 lat temu opuścili ojczyste okolice Spisza i Orawy w poszukiwaniu lepszego bytu. Przez lata Polacy żyli we własnej społeczności, zachowując gwarę, tradycje i świadomość odrębności, pomimo węgierskich nacisków. W 1943 roku właściciel terenów, na których znajdowała się ich wieś, sprzedał je. Derenk zburzono, a Polaków wysiedlono. Około 50 wysiedlonych rodzin dotarło do wsi Istvanmajor. Zamieszkali w niej, ciągle jednak wspominali - i czynią to do dziś - swój Derenk, który stał się dla nich rodzajem raju utraconego.

  Data pokazu:

  02.06

  Godzina:

  14:30

  Miejsce:

  Sala BHP

Gdańsk DocFilm Festival
ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk

© 2013-16 Gdańsk DocFilm Festival

realizacja: Studio-a-Propos