Choć bohaterki filmu pochodzą z dwóch różnych miejsc – Bangladeszu i Etiopii – ich życie toczy się podobnym torem. Obie zostały ciężko doświadczone przez los – wychowały się na wsi, borykały z biedą, były ofiarami przemocy i musiały podjąć decyzję o ucieczce z rodzinnych stron. Paradoksalnie, pomimo wielu problemów, które je dotknęły, stały się silnymi kobietami, patrzącymi w przyszłość z nadzieją.
Poetycki obraz, którego bohaterem jest Max – szwajcarski farmer mieszkający i pracujący w odosobnionym gospodarstwie w górach Jura. Kiedy nadchodzi zima, czas ciągnie się i uruchamia wyobraźnię. Szczególnie w takim miejscu, jakim jest Wzgórze Wróżek.
Nagrodzony Oscarem obraz Kristofa Deaka opowiada o uczennicy Zsofi, która ma problemy z odnalezieniem się w nowej szkole. Śpiewanie w owianym sławą szkolnym chórze jest jej jedynym ukojeniem. Mimo to okazuje się, że opiekunka chóru nie jest tak inspirującym nauczycielem, za jakiego jest powszechnie uznawana. Zsofi staje przed trudnym wyborem – skonfrontować się ze skorumpowanym systemem, czy pokornie się w nim odnaleźć. „Sing” to oparty na faktach dramat o dzieciństwie z dużą ilością muzyki w tle, umiejscowiony w post-socjalistycznym Budapeszcie.
„Czarnoksiężnik z krainy U.S.” to zabawny, ironiczny, animowany kolaż, wykorzystujący motywy amerykańskiej powieści by pokazać, jak w Los Angeles spełnia się American Dream. Film podejmuje temat spostrzeżeń i wątpliwości tych, którzy chcą być „głosem emigracji swojego pokolenia” i próbują swych sił w Hollywood.
Jurij spaceruje gołymi stopami po rozżarzonych węglach, hipnotyzuje i wprowadza ludzi w głęboki sen. Jednak kiedy odpoczywa od swojego zawodu bioenergoterapeuty i widowiskowego prestidigitatora rodem z filmów Felliniego wchodzi w rolę ogarniętego wspomnieniami, refleksyjnego syna, który próbuje ułożyć swoje życie ze starym ojcem, opłakując jednocześnie śmierć matki. Kim jest Jurij, kiedy wkracza na scenę wśród oczarowanej publiczności, a kim staje się, gdy wraca w rodzinne ukraińskie strony w samym środku prawosławnego świata?
Ten eksperymentalny dokument prezentuje wpływ funkcjonowania człowieka na środowisko. Gospodarstwa domowe produkują tony śmieci niemożliwych do przetworzenia. Przyroda staje się ofiarą człowieka – czy jest to działanie celowe czy zwyczajne niedopatrzenie? W filmie pojawia się wiele podobnych pytań, na które widz musi sam sobie odpowiedzieć.
Dwunastoletnia Laura mieszka z głuchoniemymi rodzicami. Dziewczynka jest ich przewodniczką po codzienności – tłumaczy im na język migowy informacje konieczne do zrozumienia tego, o czym mówi się na spotkaniach, wywiadówkach czy formalnych rozmowach, w których uczestniczą. Widzowie obserwują życie codzienne dziecka wyjątkowo dojrzałego jak na swój wiek, orientującego się w rzeczywistości znacznie bardziej niż jego rówieśnicy.
Główny bohater Tomek oszukuje starszą kobietę (Anna Dymna) metodą na wnuczka. Kiedy wydaje się, że wszystko idzie zgodnie z planem, kobieta nagle demaskuje oszusta i zamyka go w mieszkaniu. Staruszka proponuje mu układ. Tomek dostanie pieniądze, ale musi udawać jej wnuczka przed pracownikiem socjalnym, który przyjdzie sprawdzić czy niedołężna kobieta ma opiekę rodziny. Jeśli okaże się, że nie ma – kobiecie grozi przeniesienie do domu pomocy społecznej.
Wstrząsająca opowieść o dwóch kobietach, bliźniaczkach, zatrudnionych w katowickim przedsiębiorstwie "Transbud". Od początku lat 50. pracują przy transporcie i rozładunku cegły. Smutny bilans pracowitego życia, w którym po dawnym zapale i marzeniach pozostało tylko bardzo blade wspomnienie, wypierane przez codzienne doświadczanie biedy i beznadziei. Jeden z krytyków napisał, że oglądając film odczuwa się beznadziejność sytuacji bohaterek, od której nie ma ucieczki.
Zrealizowany wspólnie z Andrzejem Piekutowskim obraz ukazujący losy Polaków zesłanych w 1940 roku do Kazachstanu. Praca w kołchozach, surowe zimy, nieustanny głód i brak kontaktu z rodzinami w Polsce doprowadziły wielu z nich do skrajnego wyczerpania fizycznego i psychicznego. Umierali często w osamotnieniu, nędzy i braku jakiejkolwiek nadziei. Kiedy w siedzibach NKWD nakłaniano tych, którzy przeżyli do zmiany obywatelstwa z polskiego na rosyjskie, wiedzieli, że dokument z napisem "Polak" jest ostatnią nicią łączącą ich z ojczystym krajem.
Po uzyskaniu pozwolenia na pobyt w 1994 roku młoda rodzina uchodźców z Bośni dociera do małej wioski w Holandii. Kiedy próbują uczynić ten nowy świat swoim domem, popadają w coraz bardziej absurdalne tarapaty.
Nagrodzony Srebrnymi Lwami na Festiwalu Filmowym w Gdyni „Jestem mordercą” to thriller inspirowany prawdziwą historią Zdzisława Marchwickiego, skazanego w wyniku procesu poszlakowego w głośnej sprawie "Wampira z Zagłębia". Brawurowo odegrane przez Arkadiusza Jakubika i Agatę Kulesze role Państwa Kalickich zostały nagrodzone Orłami, Nagrodą Polskiej Akademii Filmowej.
Bohater filmu jest prawosławnym kapłanem żyjącym na dalekiej rosyjskiej prowincji. Szarą monotonię jego samotnej egzystencji rozświetla przyjaźń z białym jak mleko kotem, którego czasem trzeba zdjąć z wysokiej drabiny, a innym razem zostawić samego na długie dwa tygodnie. Tytułowy Kis towarzyszy księdzu wszędzie i Boże broń, żeby miała mu się stać jakaś krzywda…
Kiedy dorośli bawią się w dom, wtedy to dzieci muszą szybko dorosnąć. Czternastoletnia Ola zajmuje się domem, opiekuje ojcem, niepełnosprawnym bratem i dba o relacje z mieszkającą osobno matką, ale przede wszystkim stara się ponownie złożyć rodzinę w całość. „Komunia” odkrywa piękno w odrzuconych, siłę w najsłabszych. To przyspieszona lekcja dojrzewania, która uczy, że żadne porażki nie są ostateczne. Szczególnie tam, gdzie chodzi o miłość.
Historia Saara, młodego Żyda homoseksualisty żyjącego w Londynie, którego pasją jest śpiew w męskim chórze. Saar musiał opuścić Izrael z powodu swojej orientacji seksualnej. Chciał żyć własnym życiem. Bohater nie zaprzestał jednak walki o akceptację i podtrzymanie więzi ze swoją bardzo religijną rodziną, która została w Izraelu. Życie stawia przed nim kolejne bardzo trudne wyzwanie. Podczas rozmów z matką, ojcem i rodzeństwem próbuje nazwać dzielący ich problem, aby znów stać się częścią wspólnoty, nie przestając jednocześnie być sobą.
Bohaterkami filmu są emerytowane tancerki burleski. Przepełnione nostalgią i dystansem do własnej pracy opowieści o ich doświadczeniu zawodowym i życiu osobistym przeplatają się z refleksjami dotyczącymi feminizmu, przemijania i stosunku ludzi do seksu. Widzowie obserwują także codzienne życie bohaterek i ich przygotowania do uroczystej gali byłych tancerek burleski.
Akcja filmu rozgrywa się w syberyjskiej części gór Ałtaj. Oczom widza ukazują się malownicze widoki i monumentalizm przyrody prezentowane za pomocą zdjęć. Choć życie nie jest łatwe dla mieszkańców tego miejsca, bo wymaga od nich dużo wysiłku i samozaparcia, obcowanie z naturą przynosi im wiele odpowiedzi na nurtujące ich pytania.
Małgorzata (Danuta Stenka), na co dzień ważny polityk, jedzie do domu nad jeziorem. Jej syn, narkoman, potrzebuje pomocy. Małgorzata prosi o wsparcie córkę. Na miejscu odkrywają półprzytomnego chłopaka i zmasakrowane ciało młodej dziewczyny. W obliczu tragedii ich wzajemne relacje komplikują się ujawniając skrywane urazy. Matka musi podjąć najtrudniejszą decyzję w życiu.
Tragikomiczny obraz ukazujący miejsce odpoczynku kierowców ciężarówek z Europy Wschodniej. W każdy weekend zbierają się oni na parkingach, takich jak tytułowy „Mały Bukareszt”. Wspólnie usiłują pokonać tęsknotę za domem i podzielić się swoimi problemami. Łączą ich ciężka praca i trudne warunki życia z dala od bliskich, którym usiłują zapewnić lepszą przyszłość.
Samira mówi ze szczerym żalem, że teraz dopiero składa to w całość i rozumie co między wierszami chciała jej przekazać córka przed wyjazdem. Nora wyjechała z Belgii do Syrii w maju 2013 roku, by przyłączyć się do dżihadu. Jej matka Samira robi wszystko, by sprowadzić córkę z powrotem do domu. Wyrusza w podróż do Syrii…
Film o ambiwalentnym doświadczaniu wolności i braku stabilności. Opowieść o dwóch kapitanach, których łączy miłość do morza i odchodzącego w przeszłość zawodu rybaka. Twórcy towarzyszą załodze małej łodzi rybackiej, na której poczucie romantyzmu związanego z morskimi wyprawami łączy się z obserwacją surowości codziennego życia rybaków.
„Mr. Gaga” to najciekawszy film o tańcu współczesnym od czasu „Piny” (Variety), a jednocześnie laureat wielu nagród publiczności na międzynarodowych festiwalach. To film pozwalający zrozumieć związek ciała i ruchu z naszymi emocjami. „Mr. Gaga” opowiada o genialnym choreografie Ohadzie Naharinie, wieloletnim szefie najsłynniejszego zespołu tańca współczesnego z Izraela – Batsheva Dance Company. Reżyser Tomer Heymann towarzyszył artyście przez 8 lat, aby ukazać jego życie i niezwykłą ewolucję jako tancerza, twórcy i człowieka. Heymann rejestrował zarówno jego życie prywatne, przebieg prób zespołu, jak i zajęcia z opracowanego przez Naharina języka ruchu – GAGA – umożliwiającego każdemu wyrażenie swoich emocji poprzez taniec. W połączeniu z niepokazywanym dotychczas materiałem archiwalnym o raz fragmentami tanecznych spektakli Batshevy dostajemy fascynującą historię człowieka, który zrewolucjonizował świat tańca współczesnego. Ruch jest sposobem rozumienia siebie. Kto uważnie wsłucha się w swoje ciało, przekroczy swoje ograniczenia. Ohad Naharin
Animowany film o przeżyciach ośmiolatki, której matka uzależniona jest od alkoholu. Wally toczy codziennie walkę o przetrwanie, a jej życie jest coraz bardziej wywrócone do góry nogami. Dziewczynka w rozpaczliwy sposób stara się utrzymać normalne funkcjonowanie swojej rodziny. Nadmierne wymagania, bezradność i rozpacz kształtują jej dzieciństwo.
W zaimprowizowanym klubie nocnym o nazwie "Tokoriki" cała wieś obchodzi osiemnaste urodziny Geanin. Jej chłopak oraz Alin zapewniają dziewczynie najbardziej zaskakujący prezent. Taki, którego nikt nigdy nie zapomni.
Ta krótka, nieco surrealistyczna animacja non-fiction opowiada historię masowych przesiedleń ludności kałmuckiej zamieszkującej tereny Związku Radzieckiego. Kiedy w 1943 roku Kałmucka Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka została rozwiązana, jej mieszkańcy musieli porzucić swoje dotychczasowe życie. Wielu z nich po wojnie nie udało się do niego wrócić.
Poświęcenie 92-letniego lekarza rodzinnego, który niezmiennie, od prawie 60 lat opiekuje się swoimi wrażliwymi pacjentami. Codziennie udziela im telefonicznych konsultacji, a także odwiedza chorych w ich mieszkaniach. Jego największymi przeciwnikami są ubezpieczyciele zdrowotni, którzy wywierają presję na sędziwym lekarzu krytykując jego staromodne metody leczenia. Wspierany przez żonę walczy ze wszystkim, co uważa za złe w dzisiejszym systemie opieki.
Bohaterami filmu są trzej nietypowi artyści. Mężczyźni – imigranci z Rumunii – na ulicach Londynu tworzą wyjątkowe rzeźby z piasku. Opowiadają widzom swoje historie: przyjechali do Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu lepszego życia, powodowani biedą i brakiem perspektyw. Tworzenie piaskowych rzeźb nadaje ich życiu sens i pozwala na chwilę zapomnieć o przykrych doświadczeniach.
Kazimierz Błaszczak jest marzycielem. Na terenie Cieszęcina w powiecie wieruszowskim zainstalował ogromny radioteleskop do obserwacji obcych planet. Zgłosił swoją kandydaturę do programu Mars One i przystępuje do kolejnych etapów selekcji. Jeżeli uda mu się przejść eliminacje, to będzie pierwszym Polakiem w historii, który wyląduje na Marsie, zostanie tam i już nigdy nie wróci...
Głównym bohaterem tego autotematycznego dokumentu jest starszy mężczyzna, który wybiera się w góry w poszukiwaniu muzyki. Zabiera ze sobą kamerę, na której rejestruje zarówno monumentalną, otaczającą go przyrodę wraz z jej naturalnymi dźwiękami, jak i ludzi, których spotyka na swojej drodze. Krytyków filmowych, którzy oglądają i oceniają pracę mężczyzny, skłania ona do refleksji na temat wrażliwości operatora filmowego.
Krystyna, główna bohaterka filmu, to sześćdziesięcioletnia uboga emerytka z głębokiej prowincji, która sprzedaje przy szosie domowy miód. Pewnego dnia w pobliżu jej kramiku zaczynają pracę rosyjskie prostytutki. Krystynie nie podoba się nowe towarzystwo. Wkrótce popada w konflikt z jedną z dziewczyn i przypadkowo wchodzi w posiadanie jej portfela z dziennym utargiem. Wbrew oczekiwaniom bohaterek dalsze wydarzenia zbliżają je do siebie.
Dokument poświęcony tragicznym losom znakomitego polskiego boksera Leszka Błażyńskiego, mistrza Europy i dwukrotnego brązowego medalisty olimpijskiego, który w 1992 roku popełnił samobójstwo pozostawiając dwóch dorastających synów. Wcześniej, pomimo długotrwałej walki o życie, w wyniku poważnych obrażeń, jakich doznała podczas tragicznego wypadku, zmarła jego żona. Życie Błażyńskiego było mieszaniną sukcesów i katastrof. Film opowiada o tym jak rozpacz powoli pochłania kogoś, dla kogo grano Mazurka Dąbrowskiego, a szampan lał się strumieniami. Film dyplomowy Macieja Pieprzycy.
Dokumentalny esej o falach protestów i demonstracji, o bezdomnych psach i opiekujących się nimi ludziach, rozgrywający się w sercu narodzin demokracji na ulicach Aten. Opowieść o miłości i lojalności oraz o odwiecznych dążeniach i tęsknocie zwierząt i ludzi do demokracji.
Głośny obraz o pracownicach Krośnieńskich Zakładów Przemysłu Lniarskiego, nagrodzony Grand Prix - „Złotym Smokiem” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie. Film Kamieńskiej przedstawia codzienne obowiązki i problemy tytułowych kobiet, które musiały pracować w warunkach przypominających zakład karny. Porażający obraz, o którym pisała Maria Malatyńska: "Twarz, ręce, stopy rzucone nagle przed oczy widzów mówią więcej o traktowaniu człowieka, niż by powiedziały najbardziej nawet płomienne przemówienia rejestrowane na wiecu."
Zdobywca Złotej Palmy w Cannes i nominowany do Oscara obraz opowiadający o dwójce pracowników ochrony parkingu. Luna pracuje w dzień, a Diego bierze nocne zmiany.
Czy koń może uratować życie młodego człowieka? Opowieść o niezwykłej przyjaźni czternastoletniego Dylana i dzikiej klaczy Shelly rozgrywająca się na uliczkach jednej z dzielnic Dublina. Pomimo zakazu oswajania dzikich koni i wielu przeciwności bliska relacja pomiędzy człowiekiem i zwierzęciem zacieśnia się. Dylan staje się miejskim kowbojem i ucieka od kryminalnych zagrożeń, typowych dla tej części stolicy Irlandii.
Dwudziestoletnia Iza przygotowuje się do ważnej walki bokserskiej pod okiem ojca. Na krótko przed walką ojciec składa córce propozycję podłożenia się przeciwniczce. Iza staje przed wyborem pomiędzy marzeniami, a tym w co zawsze wierzyła.
Akcja filmu rozgrywa się w latach 90. ubiegłego stulecia, kiedy terroryzm we Francji stawał się głównym źródłem strachu. Przesłuchanie w lokalnym komisariacie mężczyzny o algierskich korzeniach, podejrzanego o kontakty z potencjalnymi terrorystami, zamienia się w akt inkwizycji. Jeden człowiek decyduje o dalszych losach drugiego. Nominacja do Oscara w 2017 roku.
Pewnego razu pan Wiesław Koneczny nie stawił się w kopalni, a właśnie tego dnia na jego stanowisku pracy zdarzył się tragiczny wypadek. Od tego czasu bohater filmu gromadzi i dokumentuje ludowe legendy, spisuje osobiste historie sąsiadów, sam również poszukuje duchów i zbiera świadectwa spotkań ze światem nadprzyrodzonym. W tej misji pomaga mu żona, pani Genowefa. Dowcipna opowieść o pasji i tajemnicy.
Muzyczne „kino drogi”, którego bohaterem jest szczeciński kompozytor Piotr Klimek. Twórca jeździ po całym kraju realizując różnorodne projekty muzyczne. Wciąż jest w podróży. Poznajemy styl jego pracy i rozmaitą stylistykę komponowanej przez niego muzyki. Film Anny Wiśniewskiej to także rodzaj podróży w głąb myśli bohatera, który zmaga się z wieloma dylematami twórczymi.
Opowieść o węgierskiej wsi Derenk, zamieszkałej niegdyś przez Polaków, którzy 300 lat temu opuścili ojczyste okolice Spisza i Orawy w poszukiwaniu lepszego bytu. Przez lata Polacy żyli we własnej społeczności, zachowując gwarę, tradycje i świadomość odrębności, pomimo węgierskich nacisków. W 1943 roku właściciel terenów, na których znajdowała się ich wieś, sprzedał je. Derenk zburzono, a Polaków wysiedlono. Około 50 wysiedlonych rodzin dotarło do wsi Istvanmajor. Zamieszkali w niej, ciągle jednak wspominali - i czynią to do dziś - swój Derenk, który stał się dla nich rodzajem raju utraconego.
Niezwykle ciepły i poruszający dokument potwierdzający maksymę, że najlepsze scenariusze pisze samo życie. Gdy w wieku trzech lat Owen Suskind zaczął tracić zdolność chodzenia i mówienia, a współczesna medycyna nie była w stanie mu pomóc, jego przyszłość wyglądała dosyć ponuro. Na ratunek przyszły animacje z wytwórni Walta Disneya, dzięki którym chłopak zaczął stopniowo reagować na bodźce docierające do niego z ekranu telewizora oraz porozumiewać się z najbliższą rodziną. Film był nominowany w tym roku do nagrody Oscara.