Choć bohaterki filmu pochodzą z dwóch różnych miejsc – Bangladeszu i Etiopii – ich życie toczy się podobnym torem. Obie zostały ciężko doświadczone przez los – wychowały się na wsi, borykały z biedą, były ofiarami przemocy i musiały podjąć decyzję o ucieczce z rodzinnych stron. Paradoksalnie, pomimo wielu problemów, które je dotknęły, stały się silnymi kobietami, patrzącymi w przyszłość z nadzieją.
Poetycki obraz, którego bohaterem jest Max – szwajcarski farmer mieszkający i pracujący w odosobnionym gospodarstwie w górach Jura. Kiedy nadchodzi zima, czas ciągnie się i uruchamia wyobraźnię. Szczególnie w takim miejscu, jakim jest Wzgórze Wróżek.
Jurij spaceruje gołymi stopami po rozżarzonych węglach, hipnotyzuje i wprowadza ludzi w głęboki sen. Jednak kiedy odpoczywa od swojego zawodu bioenergoterapeuty i widowiskowego prestidigitatora rodem z filmów Felliniego wchodzi w rolę ogarniętego wspomnieniami, refleksyjnego syna, który próbuje ułożyć swoje życie ze starym ojcem, opłakując jednocześnie śmierć matki. Kim jest Jurij, kiedy wkracza na scenę wśród oczarowanej publiczności, a kim staje się, gdy wraca w rodzinne ukraińskie strony w samym środku prawosławnego świata?
Ten eksperymentalny dokument prezentuje wpływ funkcjonowania człowieka na środowisko. Gospodarstwa domowe produkują tony śmieci niemożliwych do przetworzenia. Przyroda staje się ofiarą człowieka – czy jest to działanie celowe czy zwyczajne niedopatrzenie? W filmie pojawia się wiele podobnych pytań, na które widz musi sam sobie odpowiedzieć.
Dwunastoletnia Laura mieszka z głuchoniemymi rodzicami. Dziewczynka jest ich przewodniczką po codzienności – tłumaczy im na język migowy informacje konieczne do zrozumienia tego, o czym mówi się na spotkaniach, wywiadówkach czy formalnych rozmowach, w których uczestniczą. Widzowie obserwują życie codzienne dziecka wyjątkowo dojrzałego jak na swój wiek, orientującego się w rzeczywistości znacznie bardziej niż jego rówieśnicy.
Bohater filmu jest prawosławnym kapłanem żyjącym na dalekiej rosyjskiej prowincji. Szarą monotonię jego samotnej egzystencji rozświetla przyjaźń z białym jak mleko kotem, którego czasem trzeba zdjąć z wysokiej drabiny, a innym razem zostawić samego na długie dwa tygodnie. Tytułowy Kis towarzyszy księdzu wszędzie i Boże broń, żeby miała mu się stać jakaś krzywda…
Kiedy dorośli bawią się w dom, wtedy to dzieci muszą szybko dorosnąć. Czternastoletnia Ola zajmuje się domem, opiekuje ojcem, niepełnosprawnym bratem i dba o relacje z mieszkającą osobno matką, ale przede wszystkim stara się ponownie złożyć rodzinę w całość. „Komunia” odkrywa piękno w odrzuconych, siłę w najsłabszych. To przyspieszona lekcja dojrzewania, która uczy, że żadne porażki nie są ostateczne. Szczególnie tam, gdzie chodzi o miłość.
Historia Saara, młodego Żyda homoseksualisty żyjącego w Londynie, którego pasją jest śpiew w męskim chórze. Saar musiał opuścić Izrael z powodu swojej orientacji seksualnej. Chciał żyć własnym życiem. Bohater nie zaprzestał jednak walki o akceptację i podtrzymanie więzi ze swoją bardzo religijną rodziną, która została w Izraelu. Życie stawia przed nim kolejne bardzo trudne wyzwanie. Podczas rozmów z matką, ojcem i rodzeństwem próbuje nazwać dzielący ich problem, aby znów stać się częścią wspólnoty, nie przestając jednocześnie być sobą.
Bohaterkami filmu są emerytowane tancerki burleski. Przepełnione nostalgią i dystansem do własnej pracy opowieści o ich doświadczeniu zawodowym i życiu osobistym przeplatają się z refleksjami dotyczącymi feminizmu, przemijania i stosunku ludzi do seksu. Widzowie obserwują także codzienne życie bohaterek i ich przygotowania do uroczystej gali byłych tancerek burleski.
Akcja filmu rozgrywa się w syberyjskiej części gór Ałtaj. Oczom widza ukazują się malownicze widoki i monumentalizm przyrody prezentowane za pomocą zdjęć. Choć życie nie jest łatwe dla mieszkańców tego miejsca, bo wymaga od nich dużo wysiłku i samozaparcia, obcowanie z naturą przynosi im wiele odpowiedzi na nurtujące ich pytania.
Tragikomiczny obraz ukazujący miejsce odpoczynku kierowców ciężarówek z Europy Wschodniej. W każdy weekend zbierają się oni na parkingach, takich jak tytułowy „Mały Bukareszt”. Wspólnie usiłują pokonać tęsknotę za domem i podzielić się swoimi problemami. Łączą ich ciężka praca i trudne warunki życia z dala od bliskich, którym usiłują zapewnić lepszą przyszłość.
Samira mówi ze szczerym żalem, że teraz dopiero składa to w całość i rozumie co między wierszami chciała jej przekazać córka przed wyjazdem. Nora wyjechała z Belgii do Syrii w maju 2013 roku, by przyłączyć się do dżihadu. Jej matka Samira robi wszystko, by sprowadzić córkę z powrotem do domu. Wyrusza w podróż do Syrii…
Film o ambiwalentnym doświadczaniu wolności i braku stabilności. Opowieść o dwóch kapitanach, których łączy miłość do morza i odchodzącego w przeszłość zawodu rybaka. Twórcy towarzyszą załodze małej łodzi rybackiej, na której poczucie romantyzmu związanego z morskimi wyprawami łączy się z obserwacją surowości codziennego życia rybaków.
Animowany film o przeżyciach ośmiolatki, której matka uzależniona jest od alkoholu. Wally toczy codziennie walkę o przetrwanie, a jej życie jest coraz bardziej wywrócone do góry nogami. Dziewczynka w rozpaczliwy sposób stara się utrzymać normalne funkcjonowanie swojej rodziny. Nadmierne wymagania, bezradność i rozpacz kształtują jej dzieciństwo.
Ta krótka, nieco surrealistyczna animacja non-fiction opowiada historię masowych przesiedleń ludności kałmuckiej zamieszkującej tereny Związku Radzieckiego. Kiedy w 1943 roku Kałmucka Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka została rozwiązana, jej mieszkańcy musieli porzucić swoje dotychczasowe życie. Wielu z nich po wojnie nie udało się do niego wrócić.
Poświęcenie 92-letniego lekarza rodzinnego, który niezmiennie, od prawie 60 lat opiekuje się swoimi wrażliwymi pacjentami. Codziennie udziela im telefonicznych konsultacji, a także odwiedza chorych w ich mieszkaniach. Jego największymi przeciwnikami są ubezpieczyciele zdrowotni, którzy wywierają presję na sędziwym lekarzu krytykując jego staromodne metody leczenia. Wspierany przez żonę walczy ze wszystkim, co uważa za złe w dzisiejszym systemie opieki.
Bohaterami filmu są trzej nietypowi artyści. Mężczyźni – imigranci z Rumunii – na ulicach Londynu tworzą wyjątkowe rzeźby z piasku. Opowiadają widzom swoje historie: przyjechali do Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu lepszego życia, powodowani biedą i brakiem perspektyw. Tworzenie piaskowych rzeźb nadaje ich życiu sens i pozwala na chwilę zapomnieć o przykrych doświadczeniach.
Kazimierz Błaszczak jest marzycielem. Na terenie Cieszęcina w powiecie wieruszowskim zainstalował ogromny radioteleskop do obserwacji obcych planet. Zgłosił swoją kandydaturę do programu Mars One i przystępuje do kolejnych etapów selekcji. Jeżeli uda mu się przejść eliminacje, to będzie pierwszym Polakiem w historii, który wyląduje na Marsie, zostanie tam i już nigdy nie wróci...
Głównym bohaterem tego autotematycznego dokumentu jest starszy mężczyzna, który wybiera się w góry w poszukiwaniu muzyki. Zabiera ze sobą kamerę, na której rejestruje zarówno monumentalną, otaczającą go przyrodę wraz z jej naturalnymi dźwiękami, jak i ludzi, których spotyka na swojej drodze. Krytyków filmowych, którzy oglądają i oceniają pracę mężczyzny, skłania ona do refleksji na temat wrażliwości operatora filmowego.
Dokumentalny esej o falach protestów i demonstracji, o bezdomnych psach i opiekujących się nimi ludziach, rozgrywający się w sercu narodzin demokracji na ulicach Aten. Opowieść o miłości i lojalności oraz o odwiecznych dążeniach i tęsknocie zwierząt i ludzi do demokracji.
Czy koń może uratować życie młodego człowieka? Opowieść o niezwykłej przyjaźni czternastoletniego Dylana i dzikiej klaczy Shelly rozgrywająca się na uliczkach jednej z dzielnic Dublina. Pomimo zakazu oswajania dzikich koni i wielu przeciwności bliska relacja pomiędzy człowiekiem i zwierzęciem zacieśnia się. Dylan staje się miejskim kowbojem i ucieka od kryminalnych zagrożeń, typowych dla tej części stolicy Irlandii.
Pewnego razu pan Wiesław Koneczny nie stawił się w kopalni, a właśnie tego dnia na jego stanowisku pracy zdarzył się tragiczny wypadek. Od tego czasu bohater filmu gromadzi i dokumentuje ludowe legendy, spisuje osobiste historie sąsiadów, sam również poszukuje duchów i zbiera świadectwa spotkań ze światem nadprzyrodzonym. W tej misji pomaga mu żona, pani Genowefa. Dowcipna opowieść o pasji i tajemnicy.
Muzyczne „kino drogi”, którego bohaterem jest szczeciński kompozytor Piotr Klimek. Twórca jeździ po całym kraju realizując różnorodne projekty muzyczne. Wciąż jest w podróży. Poznajemy styl jego pracy i rozmaitą stylistykę komponowanej przez niego muzyki. Film Anny Wiśniewskiej to także rodzaj podróży w głąb myśli bohatera, który zmaga się z wieloma dylematami twórczymi.
Niezwykle ciepły i poruszający dokument potwierdzający maksymę, że najlepsze scenariusze pisze samo życie. Gdy w wieku trzech lat Owen Suskind zaczął tracić zdolność chodzenia i mówienia, a współczesna medycyna nie była w stanie mu pomóc, jego przyszłość wyglądała dosyć ponuro. Na ratunek przyszły animacje z wytwórni Walta Disneya, dzięki którym chłopak zaczął stopniowo reagować na bodźce docierające do niego z ekranu telewizora oraz porozumiewać się z najbliższą rodziną. Film był nominowany w tym roku do nagrody Oscara.