Koszt produkcji filmowej – ile kosztują aktorzy, montaż, stroje, efekty specjalne

Coraz więcej firm uświadamia sobie, jakie możliwości drzemią w marketingu wideo. W czasach, kiedy konsumpcja treści odbywa się w biegu, film może być sposobem na skuteczne dotarcie do użytkownika. Zobaczmy zatem, jakie są koszty produkcji filmowej i od czego zależą.

Na ostateczną cenę filmu wpływa wiele elementów, które musimy brać pod uwagę już na etapie wczesnego planowania całego przedsięwzięcia. Nie będzie przesadą, jeśli napiszemy, że docelowy materiał może kosztować od kilkuset do kilku milionów złotych. Najpopularniejsze formaty wykorzystywane przez firmy, jak poradniki, prezentacje czy instrukcje, których czas nie przekracza minuty to budżet zaczynający się od około 600 zł. 

Dłuższe formy, które wymagają już m.in. scenariusza, profesjonalnego sprzętu, zawodowych aktorów, operatora kamery i wsparcia reżysera to koszty przynajmniej kilkunastu tysięcy złotych, ale w rzeczywistości limit cenowy uzależniony jest tylko naszej wyobraźni i oczekiwań. Wystarczy zaprosić do produkcji znane nazwiska, by nagle koszty produkcji filmowej uległy zwielokrotnieniu. Zanim zdecydujemy się określony format, sprawdźmy, co właściwie wpływa na koszt produkcji filmowej.

Pomysł spakowany w scenariusz

Na początku zawsze jest pomysł. Nawet jeśli film ma uproszczoną formę, to trzeba spisać jego kluczowe elementy w formie scenariusza. Może zawierać on opis otoczenia, kontekst, rekwizyty, zachowania aktorów czy emocje, jakie powinien wzbudzać w odbiorcach. Jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie stworzyć scenariusza, to możemy skorzystać z pomocy specjalisty. Cena za sporządzenie takiego dokumentu zaczyna się od kilku tysięcy złotych. W zależności od tematyki scenariusz może obejmować kilka koncepcji, co automatycznie zwiększa jego cenę. Kiedy czujemy, że nie jesteśmy w stanie przygotować odpowiedniego i angażującego odbiorców scenariusza, to bez wahania oddajmy ten temat w ręce profesjonalisty.   

Zostań reżyserem – jeśli tylko potrafisz

Kiedy gotowy scenariusz trafi już na nasze biurko, możemy spróbować wczuć się w rolę reżysera i wyobrazić sobie, jak powinny wyglądać poszczególne sceny, jakich aktorów obsadzić i jakich efektów użyć, aby film wywarł na widzu odpowiednie wrażenia. Warto zaangażować w ten proces innych pracowników firmy i pozwolić ścierać się różnym wizjom. Być może przyniesie to zadowalający efekt. Obszar ten można również oddać w ręce specjalisty. Koszt reżysera to kolejne kilka tysięcy złotych. Warto przy tym pamiętać, że to, co nam podoba się najbardziej, nie zawsze musi podobać się naszej grupie odbiorców. 

Zostań bohaterem swojego filmu lub postaw na casting

Debiut filmowy może być ciekawym doświadczeniem, jednak nie każdy ma wrodzony talent do występowania przed kamerą. Jeśli nie jesteśmy przekonani, że możemy zostać bohaterem w swoim filmie, warto poszukać kogoś, kto sprosta temu zadaniu. Pierwszy casting przeprowadzić można samodzielnie wśród przyjaciół lub pracowników firmy. Może się jednak okazać, że po zdjęciach próbnych osoby te nie będą w stanie zrealizować założonej wizji.

W takiej sytuacji musimy skorzystać z usług specjalistów, którzy znajdą dla nas odpowiednich aktorów. W takim wariancie trzeba się liczyć z kosztami wynajęcia sali, opłaceniem zespołu i koniecznością przeprowadzenia serii zdjęć próbnych. Mogą być również konieczne konsultacje z reżyserem. Na tym etapie koszt jest trudny do oszacowania i zależy od liczby zatrudnionych aktorów, ich popularności i czasu niezbędnego do wytypowania właściwych osób.

Ekipa i sprzęt potrzebny na miejscu

Jeżeli dysponujemy odpowiednim budżetem i realizujemy produkcję z udziałem specjalistów, musimy zadbać także o wynajęcie sprzętu i sprawdzenie zasobów w miejsce, w którym nagrywany będzie film. Liczba członków zespołu produkcyjnego, a także ilość sprzętu przekładają się na koszt transportu, który najczęściej ustalany jest indywidualnie. Czasami możemy spotkać się z kilometrówką np. 2 zł za każdy przejechany kilometr. 

Dobre oświetlenie pleneru wymaga dostarczenia zestawu lamp LED lub HMI. Do tego mogą dojść wytwornice dymu, krany kamerowe, żurawie i profesjonalne kamery wraz z różnymi obiektywami. Nie zawsze zespół produkcyjny dysponuje kompletnym sprzętem, więc brakujące elementy trzeba wypożyczyć. Warto też pamiętać, że taki zestaw ważyć może nawet kilkaset kilogramów, co przełoży się na większe koszty transportu. 

A na planie filmowym cuda   

Do nakręcenia prostego filmu prezentującego produkt wystarczy często nasze biuro lub inne wykorzystywane każdego dnia pomieszczenie, które najlepiej będzie wpisywać się w przyjętą przez nas koncepcję. Schody zaczynają się, kiedy produkt lub usługę reklamować mają np. przybysze z innej planety ucinający pogawędkę na tle statku kosmicznego. W takiej sytuacji nie wystarczy tylko odpowiednie rozmieszczenie rekwizytów. Konieczne będzie zbudowanie scenografii (często pod nadzorem architekta). Trzeba będzie też znaleźć halę, która pomieści wszystkie te elementy. 

Alternatywą może być scenografia wygenerowana cyfrowo z wykorzystaniem zielonego tła. Rozwiązanie to jednak generuje koszty związane z przygotowaniem odpowiednich modeli i przetwarzaniem danych. Wynajęcie studia tego typu zależy od tego, jak duży jest greenbox i jakie udogodnienia dodatkowe oferuje. Jest to zazwyczaj około 200-250 zł za godzinę. Często w ramach dodatkowej opłaty wypożyczyć można sprzęt lub skorzystać z pomocy fachowców. 

Realizując produkcję w takiej skali, pamiętać trzeba także o wsparciu wizażysty i makijażystki. W takiej sytuacji sam puder nie wystarczy. Usługa taka to koszt na poziomie kilkuset złotych za dzień zdjęciowy. Do tego trzeba zadbać o odpowiednie, czasami wytwarzane na zamówienie rekwizyty oraz ubrania. Wykorzystanie kostiumów oddających ducha wybranej epoki lub stroje szyte specjalnie na okazję produkcji filmu to wydatek przynajmniej kilku tysięcy złotych.

W niemym kinie – czy leci z nami dźwiękowiec?

W średnio i wysokobudżetowych produkcjach warto skorzystać z usług operatora dźwięku. Dzięki niemu będziemy mieli pewność, że wszystkie dźwięki zarejestrowane zostały w odpowiedni sposób, i że w tym celu wykorzystany został profesjonalny sprzęt. Mikrofon wbudowany w kamerę spełnia swoją funkcję zazwyczaj podczas realizacji budżetowych produkcji. Koszt operatora dźwięku to kilkaset złotych za dzień zdjęciowy. Trzeba pamiętać, że kosztowny może być także podkład dźwiękowy wykorzystany w naszym filmie. Opłatę tytułem wykorzystania utworu należy uzgodnić z agencją reprezentującą wybranego artystę. 

Montaż filmu na deser

Ostatnim, a zarazem najbardziej czasochłonnym procesem jest selekcja nagranych materiałów i montaż. W zależności od skali produkcji czynność tę realizuje jeden lub kilku montażystów, którzy zajmują się zarówno obrazem, jak i dźwiękiem. Czas montażu zależy od docelowej długości filmu i zgromadzonego materiału. Na okres oczekiwania wpłynąć może konieczność zastosowania dodatkowych animacji. Koszt za taką usługę może być naliczany za każdą godzinę lub za cały film jednorazowo – od kilkuset do kilku tysięcy złotych. 

Jak sfinansować koszty produkcji filmowej?

Koszt produkcji filmowej zależy wyłącznie od naszych potrzeb, wyobraźni i dostępnego budżetu. Zmiana choćby jednego elementu, polegająca np. na zatrudnieniu znanego aktora lub rozchwytywanego blogera, może oznaczać, że zapotrzebowanie finansowe nagle wzrośnie z kilkunastu tysięcy do kilkudziesięciu tysięcy złotych. 
W takich momentach warto sprawdzić finansowanie bankier.pl. Rozwiązanie to pozwala skorzystać z kredytowania na dowolny cel, co jest szczególnie ważne w sytuacjach, kiedy pieniądze chcemy przeznaczyć na opłacenie usług różnych specjalistów lub na wynajęcie sprzętu. Bankier.pl dostarcza też szeregu innych rozwiązań, tj. kredyty hipoteczne, pożyczki na raty czy konta osobiste, pozwalających realizować pozostałe, niekoniecznie filmowe, przedsięwzięcia.

Coraz więcej firm uświadamia sobie, jakie możliwości drzemią w marketingu wideo. W czasach, kiedy konsumpcja treści odbywa się w biegu, film może być sposobem na skuteczne dotarcie do użytkownika. Zobaczmy zatem, jakie są koszty produkcji filmowej i od czego zależą. Na ostateczną cenę filmu wpływa wiele elementów, które musimy brać pod uwagę już na etapie…